Dřevostavby

Dřevostavby jsou v dnešní době u klientů čím dál více oblíbené především pro rychlost výstavby dřevostavby a tím možnost brzkého bydlení v novém domě.

Realizací dřevostaveb jsme se začali zabývat již od počátku našeho působení v Americe, kde mají stavby tohoto typu – dřevostavby – své počátky. Proto si mohou být naši klienti jisti, že dřevostavby z naší výroby patří k těm nejpropracovanějším a nejkvalitnějším.

Na schůzce se zákazníkem nejdříve probereme různé stavební postupy a  poté vybereme ten nejvhodnější pro něj. Od svažitosti pozemku se odvíjí i různé založení stavby - nestavíme jen na základové desky… Konstrukce stěny dřevostavby může být také jiná.

Většinou se shodneme na systému- two by four- což je stejný postup, který se používá v Kanadě a USA a i tady se velmi dobře osvědčil. Na konstrukce dřevostaveb většinou používáme KVH hranoly, ale pracujeme i s řezivem jak z českých pil, tak z materiálu dodaného zákazníkem.

Po letitých zkušenostech s dřevostavbami nedáme na dřevo jako stavební materiál dopustit. Dřevo dýchá, je schopné očišťovat a filtrovat vzduch, reguluje relativní vlhkost v místnosti na 50-60%, částečně pohlcuje jak pachy (cigaretový kouř), tak prach. Dřevo je nejen pohledově krásné, ale také příjemně voní a svou nenapodobitelnou strukturou působí psychologicky uklidňujícím dojmem. Již 20 cm masivního dřeva splňuje přísné normy o tepelných ztrátách a při správné údržbě vydrží dřevostavby i po několik set let.

Mýty a předsudky o dřevě

• Dřevo lehce hoří a tím pádem lehce shoří dřevěná stavba - Statické vlastnosti dřeva se působením ohně mění daleko pomaleji než statické vlastnosti betonových nebo ocelových prvků. Dřevo navíc obsahuje zhruba 15% vody, která se při požáru nejprve musí vypařit. Navíc ohořelá vrstva dřeva působí jako izolant proti dalšímu šíření požáru.

• Dřevo má malou životnost - Jednoduchým důkazem opaku jsou stovky let staré roubenky, které můžeme nalézt v mnoha městech a vesničkách na Šumavě nebo v Podkrkonoší.

• Dřevo nemá potřebnou pevnost pro výstavbu větších staveb - V dnešní době se ze dřeva staví např. několikapatrové hotely, haly, mosty a průmyslové stavby. Dřevo je velmi oblíbené, protože přes svoji vysokou pevnost má nízkou váhu.

• Dřevo má špatné izolační vlastnosti - Dřevo je špatný vodič tepla a proto funguje jako výborný izolant. Ve stavbách ze dřeva tedy nevytápíte stěny jako u zděných staveb, ale vytápíte prostor mezi nimi.

• Pokud se v místě stavby mění vlhkost, dřevo nelze použít - Dřevo je velmi oblíbeným materiálem například pro budování saun. S proměnlivou vlhkostí není problém, pokud má dřevo možnost opět vyschnout.

• Dřevo se hodí jen na venkovské stavby - V dnešní moderní architektuře je dřevo velmi oblíbeným materiálem. Navíc mnohé dřevostavby nelze na první pohled rozeznat od klasických zděných staveb.

• Dřevo bude napadeno škůdci - Důkladným vysušením dřeva tak, aby hodnota obsažené vody byla nižší než 18% lze dosáhnout účinné ochrany proti napadení škůdci. V kombinaci s přírodními impregnanty je tak riziko napadení téměř nulové.

• Dřevo je drahé - Na první pohled se to tak skutečně může zdát, ale po porovnání jeho vlastností a jednoduchosti zpracování dojdeme k tomu, že právě dřevo vychází ze všech stavebních materiálů jako nejlevnější.V dnešní moderní architektuře je dřevo velmi oblíbeným materiálem. Navíc mnohé dřevostavby nelze na první pohled rozeznat od klasických zděných staveb.